Victron Orion-TR Smart 12/12-18 18A (220W) Isolated DC-DC Charger or Power Supply [ORI121222120]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AM-84224
UPC:
Description
Orion-TR Smart 12/12-18A (220W) Isolated DC-DC Charger or Power Supply
Bluetooth Smart Enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart Alternator Compatibility: engine running detection mechanism
Adaptive 3-Stage Charge Algorithm: Bulk – Absorption – Float
  • For lithium batteries, the absorption time is fixed; the default is 2 hours
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen
Suitable for Use in Vehicles with a Smart Alternator (Euro 5 and Euro 6 Engines)
Remote On/Off
All Models Are Short Circuit Proof and Can Be Paralleled to Increase Output Current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High Temperature Protected
The output current will reduce at high ambient temperatures.
IP43 Protection
When installed with the screw terminals oriented downward.
Screw Terminals
No special tools are needed for installation. Input fuse (not replaceable)
*Input fuse (not replaceable)
Specifications:
  • Input Voltage Range: 8-17 V
  • Under Voltage Shut Down: 7 V
  • Under Voltage Restart: 7.5 V
  • Nominal Output Voltage: 12.2 V
  • Output Voltage Adjust Range: 10-15 V
  • Output Voltage Tolerance: +/- 0,2 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Cont. Output Current at Nominal Output Voltage and 40 Degrees C: 18 A
  • Maximum Output Current (10 S) at Nominal Output Voltage minus 20%: 25 A
  • Short Circuit Output Current: 40 A
  • Cont. Output Power at 25 Degrees C: 280 W
  • Cont. Output Power at 40 Degrees C: 220 W
  • Efficiency: 87 %
  • No Load Input Current (2): < 80 mA
  • Standby Current: Less than 1A
  • Can Be Used as Power Supply: Yes, output voltage can be set with Bluetooth
  • Galvanic Isolation: 200 VDC between input, output, and case
  • Operating Temperature Range -20 to +55 °C (derate 3 % per °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 16 mm²  AWG6
  • Weight: 1,8 kg (3 lb)
  • Dimensions (H x W x D):130 x 186 x 70 mm  (5.1 x 7.3 x 2.8 inch)