Victron BMV-700 Battery Monitor [BAM010700000R]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AM-83336
UPC:
Description
BMV-700 Battery Monitor
Features:
  • Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge
  • Remaining time at the current rate of discharge
  • Programmable visual and audible alarm
  • Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed
  • 500 Amp quick connect shunt and connection kit
  • Shunt selection capability up to 10.000 Amps
  • VE.Direct communication port
  • Wide input voltage range: 6,5 – 95V
  • High current measurement resolution: 10 mA (0,01A)
  • Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V