Pacer Duplex 2 Conductor Cable - 250' - 14/2 AWG - Round Cable - Red, Black [WR14/2DC-250]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AM-98447
Description
Duplex 2 Conductor Cable - 250' - 14/2 AWG - Round Cable - Red, Black
Duplex Boat Cable is a type of multiconductor cable that is used in low-voltage AC applications and DC circuits. Pacer manufactures 14 AWG Duplex boat cables in house in Sarasota FL, USA for the highest quality. It starts with finely stranded, Type III tinned copper conductors. These allow for maximum flexibility and prevention of corrosion. The PVC jacket helps 14 AWG Duplex Boat Cable with flexibility while serving to prevent moisture from building up. How does it achieve this? Well, the voids between wires are filled during the extrusion process. This leaves no room for moisture or air to build up. As an added bonus, a talcum powder coating is applied to the interior wires. This coating allows the outer jacket to be removed easily. Just another reason 14 AWG Duplex boat cable is perfect for marine usage.
Features:
  • 14 AWG duplex boat cable
  • 250 ft. of cable
  • No. of Conductors: 2
  • Stranded, tinned copper conductors
  • Annealed Finely Stranded Tinned Copper ASTM B172 Class K
  • Built for durability, ­flexibility, and longevity in the harshest marine environments
  • So ­flexible that you can tie it into a knot without compromising any of its qualities
  • Proprietary insulation ensures the highest level of protection available
Specifications:
  • Conductor Colors: Black & Red
  • Conductor Stranding: 41/0.0100
  • Jacket Color: White
  • Jacket Thickness (inch): 2 conductors @ 0.035"
  • Nom. Cable O.D.(inch): 2 conductors @ 0.225" x 0.370"
Characteristics:
  • Conductor: Annealed Fine Stranded Tinned Copper
  • Insulation: -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC
  • Temperature Rating: 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil
  • Voltage Rating: 600 V